Німeччинa, Фрaнція, Вeликoбритaнія тa бaгaтo іншиx крaїн Єврoсoюзу тa світу oгoлoсили прo тoтaльний лoкдaун. Причинa – висoкa динaмікa зaxвoрювaнь нa COVID-19. Укрaїнa тeж нaблизилaсь дo цієї умoвнoї тoчки кипіння — щoдoби фіксується близькo 10 000 xвoриx. Тaкoж щoдня зрoстaє кількість пoмeрлиx.
Нa цьoму фoні Кaбінeт міністрів прoдoвжує гoвoрити прo якісь нoві зaxoди тa рoзрoбляти сцeнaрії прoдoвжeння тaк звaнoгo «aдaптивнoгo» кaрaнтину.
Читaйтe тaкжe
Чoму нaціoнaльнa eкoнoмічнa стрaтeгія 2030 мoжe прoвaлитися
У тoй жe чaс, щo тaкe цeй aдaптивний кaрaнтин, мaлo, xтo рoзуміє. Тaк сaмo вaжкo знaйти й тиx, xтo міг би дoстeмeннo рoзібрaтися у зaпрoпoнoвaниx Міністeрствoм oxoрoни здoрoв’я сцeнaріяx.
Чи є сeнс взaгaлі вивчaти (і рoзрoбляти) ці сцeнaрії?
Зa oстaнні місяці кожен міг упевнитися, що спрогнозувати навіть найближче майбутнє в один присест, по суті, нереально.
Зранку ЗМІ розповідають, для те, що пандемія спускаться нанівець, але вже давно вечора ситуація може докорінно змінитися. Приміром, з’явиться новий штам вірусу у данської норки. Саме этак сталося кілька днів тому.
Сьогодні німецьке телебачення «смакувало» тему завезених з Німеччини в КНР свинячих гомілок, в яких був також коронавірус але нового виду. І и старый и малый — ось вам нова реальність. І нові сценарії.
Читайте в свою очередь
Модель життя по-українськи, нежто Чому ми бідні
Єдине, що можна сказати мелодично, уникнути Україні локдауну никак не вдасться. Принаймні, до цього тяжіють усі обставини.
Більшість районних та обласних лікарень вже переповнені, а потрапити у палату столичного шпиталю минус якихось зв’язків взагалі неможливо. Тому питання, чи если локдаун, вже навіть невыгодный стоїть.
Усіх нас має цікавити інше — коль буде карантин і наскільки масштабним? Останнє особливо важливо во (избежание вітчизняного аграрного бізнесу — які наслідки локдауну очікувати?
Яка ситуація с ходу?
Щоб зрозуміти, що если далі, треба дослідити, що ми маємо сьогодні. Я насчет наслідки першого локдауну.
Ми пам\’ятаємо, що його оголошення призвело раньше ажіотажу на споживчих ринках. Перелякані українці традиційно скуповували продукти. Переживання, чи будуть вони доступні завтрашний день, сягнуло меж. Потім ситуація стабілізувалася і попит відчутно впав.
Найбільше пункт вплинув на структуру споживання. Ми перестали ходити прежде ресторанів та кав’ярень, натомість більше готували вдома. Це призвело поперед зниження споживання молока, а відтак накануне падіння закупівельних цін.
Читайте тоже
Вибори в США і Україна: від персоналій до самого інституцій
За тих а обставин впали об’єми споживання і ціни для масло та цукор. Об’єми цукру впали ще й тому, що солодких напоїв вдома ми п’ємо набагато менше, ніж в кафетерий або просто на вулиці.
Добре — з цим розібралися. Зафіксували. Але що очікувати від другого локдауну? Всегда просто. Візьміть список того, перед чого призвів перший і помножте для два. Буде гірше? Набагато.
Чому если гірше?
Причина перша. Цього року сільське господарство потерпає від сильної посухи держи півдні України. Це иметь вес, що врожаю зберуть поменьше. Для повноти картини додайте досі невирішені величезні проблеми в овочівництві та плодівництві.
(до, раніше втрати від неврожаю можна було компенсувати класичним способом — підняти ціни нате продукцію. Але, якщо если запроваджено другий локдаун, в таком случае такий ціновий маневр мало-: неграмотный спрацює. Кількість безробітних зросте й малоймовірно, що хтось з них купуватиме продукцію из-за новими цінами. Така ситуація ударить, перш за все, до малим та середнім аграрним підприємствам, орієнтованим получи и распишись український ринок. Їм общедоступно ні з ким буде торгувати.
Друга вина торкнеться тінізації галузі. Оскільки уряд підняв планку мінімальної заробітної плати до самого 5000 грн (і хоче це повторити наступного року), так більшість малих та середніх бізнесів демократично підуть у тінь. У них зникне можливість офіційно наймати робітників. Цей процес почнеться посредством два місяці після старту локдауну.
Третій мутаген, який поглибить кризу у галузі, — подальша деградація тих сегментів агросфери, які вже достатньо постраждали під время першого локдауну.
Контрольний постріл отримає молочна галузь. Її занепад вже реальність. У 2020 році ми вперше следовать всю свою історію імпортуємо молочної продукції більше, ніж експортуємо. В першу чергу, це стосується сиру та масла. Це однозначний симптом про те, що сверх суттєвої підтримки агросектору під время локдауну молочне виробництво в країні если просто знищено. На ринку залишиться тільки імпорт.
Наскільки зменшиться кількість робочих місць? Крупно. Наскільки постраждає економіка? Суттєво.
Але це ще неважный (=маловажный) все
Наступне стосується зовсім дрібного виробника. Мова ради базари, де такі гравці ринку продають свою продукцію. Закриття цих торговельних кластерів инсталлировать невеликих аграріїв перед нелегким вибором — либо просто викинути свою продукцію, либо ж придумати, як зберегти її впредь до кращих часів.
Зрозуміло, що минуя сучасного обладнання для зберігання, це їм едва чи вдасться. І от уявіть собі півторамільйонну армію дрібних агровиробників, які никак не доотримають свої гроші. Ті самі гроші, які могли б від них повернутися в українську економіку.
Що ще можна очікувати від локдауну?
Вперше из-за багато років зменшиться частка агросектору у ВВП. Тиснути если зниження врожаїв зернових та олійних культур. Додайте сюди спадний графік виробництва овочів, фруктів, цукру й всього того, що залежить від ділової активності в країні. Саме тому падіння аграрного частки у ВВП неминуче.
Наскільки глибоким если це піке, сказати важко, проте, думаю, без- менше 5-7% за результатами року.
Хотілося б, щоб описані фактори та прогнози стали приводом в целях роздумів. Важливо, щоб уряд, под тим, як включати диета тотального карантину, порадився з бізнесом.
Получи жаль, досі ініціативи діалогу від урядовців приставки не- спостерігалося. І не тільки щодо аграрного бізнесу. У результаті, від невивірених рішень може постраждати дотла економічний ланцюжок — від виробників накануне кінцевого споживача.
Рік і в такой степени буде не простим.
Мало-: неграмотный робімо його нестерпним.
И старый и малый материалы автора
Если Вас заметили орфографическую ошибку, выделите её мышью и нажмите Ctrl+Enter.